Lahjoita lukuhetki ikäihmiselle

Olisiko sinulla aikaa lahjoittaa lukuhetki vanhuspalveluyksikössä asuvalle ikäihmiselle, joka ei pysty enää lukemaan itse, mutta kuuntelisi mielellään?
Lukuhetki ei sido sinua mihinkään ja voit lahjoittaa sen vaikka vain kerran.
Lukuhetki toteutetaan Kuopion kaupunginkirjaston, kirjaston asiakkaiden ja vanhuspalveluyksiköiden välisenä yhteistyönä. Vapaaehtoiset lukijat sopivat lukuhetkistä suoraan vanhuspalveluyksiköiden kanssa. Kirjaston tehtävänä on koordinoida ja kehittää palvelua, sekä tarjota vinkkejä luettavasta aineistosta. Luettavaa löydät esim. tästä listasta.
Yhteyshenkilö kirjastossa Tuija Huuho, tuija.huuho(at)kuopio.fi 044-7182339 (asiakaspalvelu).

Lahjoita lukuhetki -toiminnassa ovat mukana seuraavat vanhuspalveluyksiköt:

Leväsen palvelukeskus
yhteyshenkilö Maarit Patama, 044-71823633, maarit.patama@kuopio.fi

Tervaniityn asumispalveluyksikkö
yhteyshenkilö Maarit Tarvainen, 044-7186446, maarit.tarvainen(at)kuopio.fi

Pyörön palvelutalo
yhteyshenkilö Sari Leskinen, 044-7186756, sari.leskinen(at)kuopio.fi

Esperi hoivakoti Alava yhteyshenkilö Tiina Mikkonen, 010 408 8855, tiina.mikkonen(at)esperi.fi

Puijonlaakson palvelukeskus
yhteyshenkilö Sini Hakulinen, 044-7183645, sini.hakulinen(at)kuopio.fi

Palvelutalo Lepola
yhteyshenkilö Marita Metsärinne, 044-2709200, marita.metsarinne(at)palvelutalolepola.fi

Suokadun palvelutalo
yhteyshenkilö Pirjo Vehosmaa, 044-7186467, sari.vaananen(at)kuopio.fi

Alavan palvelutalo
yhteyshenkilöt Arja Miettinen, 044-7183169, Jouni Kätsyri, 044-7187252, sari.rouvinen(at)kuopio.fi

Mäntykampus asumisyksiköt Väinölä ja Ilmatar
yhteyshenkilö Raija Tiainen, 044-7183622, raija.tiainen(at)kuopio.fi

Mainiokoti Pirtti
yhteyshenkilö Riitta Markkanen, 044-2982475, riitta.markkanen(at)mehilainen.fi

Attendo hoivakoti Saaristo
yhteyshenkilö Tanja Miettinen, 044-4944106, tanja.miettinen(at)attendo.fi

Attendo hoivakoti Männistön sydän
yhteyshenkilö Tanja Miettinen, 044-4944106, tanja.miettinen(at)attendo.fi

Attendo hoivakoti Iltatuuli (Nilsiä)
yhteyshenkilö Raili Hiltunen, 044-4943362, raili.hiltunen(at)attendo.fi

Tuusniemen palvelukeskus: Mäntykoti, Tuomikoti ja Koivukoti
yhteyshenkilö Lea Mustonen, 044-7209042, lea.mustonen(at)tuusniemi.fi

Kaavin palvelukeskus
yhteyshenkilö Ritva Räsänen, 040-8246727, ritva.rasanen(at)kaavi.fi

GG-hoiva
yhteyshenkilö Kirsi Kotiluoto, 040-1429200, kirsi.kotiluoto(at)gghoiva.fi.fi